Moravský podzim


Statutární město Brno ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky
a Nadací Leoše Janáčka

pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Petra Pitharta, ministra kultury České republiky
Pavla Dostála
a primátora města Brna
Petra Duchoně


38. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL BRNO

MORAVSKÝ PODZIM

24. 9. – 11. 10. 2003

na téma

"Motus sonans"


Sepětí hudby s pohybem je staré jako hudba sama; ta svým rytmickým řádem jednak organizuje lidský pohyb (tanec, pochod, ritus, divadlo), na druhé straně zas dokáže zachytit a vyvolat jeho představu. Letošní ročník festivalu je zaměřen hlavně na mnohotvárný vztah hudby a tance: chce nabídnout posluchači představu, jakými způsoby se taneční živel v hudbě stylizoval, jak postupoval ze skladeb užitkových, tvořících jen nutný hudební doprovod tanečního pohybu, do nejnáročnějšího koncertního repertoáru. Už počátky samostatné nástrojové hudby provází forma suity dobových tanců a tento prvek žije až dodneška ve scherzové větě symfonií a komorních skladeb; repertoár všech nástrojů a jejich seskupení však obsahuje samostatné koncetní formy stylizovaných tanců, a to po celé délce svého vývoje. Významnou složku symfonické literatury (z dvacátého století je to řada přímo "kultovních" skladeb Stravinského, Ravelových, Prokofjevových nebo Bohuslava Martinů) tvoří velké baletní skladby, hudba komponovaná jako složka uměleckého tance a přitom žijící samostatným životem, prostě silou pohybové představy, jež je jejím hlavním obsahem. Dramaturgií znějícího pohybu usiluje festivalový ročník zachytit a uspořádat představu tance v koncertních formách jako plastického a sugestivního výrazu dějů v lidském nitru.

 
24.9.2003, Nová radnice, 17.00 hod.
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
L. Brouwer: Tres apuntesJan Čižmář - kytara

vstup volný
Místo konání: Nová radnice
 
24.9.2003, Janáčkovo divadlo, 20.00 hod.
ZAHAJOVACÍ KONCERT

Weber: Vyzvání k tanci
Lalo: Španělská symfonie, koncert pro housle

Ravel: Dafnis a Chloe (výběr z baletu)Státní filharmonie Brno
housle - Alina Pogostkin
dirigent Jacques Mercier Alina Pogostkin, Jacques Mercier
Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
25.9.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30
Mozart: Kvartet d moll KV421
Smetana: Kvartet d moll, č.2
……
Ravel: Kvartet F dur
Wihanovo kvarteto
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
26.9.2003, Laser Show Hall, 19.30 hod.
Tradice cikánských houslí

Po Dunaji z Vídně do BudapeštiBudapest Gypsy Symphony Orchestra
Místo konání: Laser Show Hall
 
27.9.2003, Aula JAMU, 14.30 hod.
Koncert laureátů
8. Mezinárodní interpretační soutěže
- obor kontrabas
Místo konání: Aula JAMU
 
27.9.2003, Janáčkovo divadlo, 19.30 hod.
Debussy: La boite a joujoux
Poulenc: Koncert pro dva klavíry
……
St Saëns: Introduction et rondo capriccioso
St Saëns: Havanaise
Berlioz: Romeo a julie (výběr )
Orchestre National des Pays de la Loire
housle - Augustin Dumay
klavír - Renata a Igor Ardaševovi
dirigent Hubert Soudant Renata a Igor Ardaševovi, Hubert Soudant
Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
28.9.2003, Besední dům, 19.30 hod.
Brahms: Sonáta pro housle a klavír G dur, op. 78
Debuss:y Sonáta pro housle a klavír
……
Gershwin: výběr z opery Porgy a Bess, arr. Jascha Heifetz
Piazolla: Grand Tango
Kreisler: Viennese Rhapsodic Fantasietta pro housle a klavír
Strawinský: Ruský tanec z Petrušky
houslový recitál

Arabella Steinbacher - housle
Robert Kulek - klavír
Místo konání: Besední dům
 
29.9.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30 hod.
Ach, Homo fragilis

gregoriánské zpěvy a raná polyfonieSchola Gregoriana Pragensis
umělecký vedoucí David Eben

Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
30.9.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30
Haydn: Trio C dur, Hob. XV:27
Larsen: nová skladba na objednávku Grieg Tria

Dvořák: Trio f moll op. 65
Grieg Trio
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
1.10.2003, Janáčkovo divadlo, 19.30 hod.
Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2 c moll

Šostakovič: Symfonie č. 7 C dur "Leningradská"St. Petersburg Symphony Orchestra
Alexander Paley - klavír
dirigent Alexander DmitrievAlexander Paley, Alexander Dmitriev
Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
2.10.2003, Janáčkovo divadlo, 19.30 hod
Kodály: Tance z Galanty
Bizet: Carmen (části suity)

Brahms: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77Hungarian Radio Orchestra

housle - Pavel Šporcl
dirigent Tamás Vásáry Pavel Šporcl, Tamás Vásáry
Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
3.10.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30
Bach: Suita č.1, BWV 996, pro harfu solo
Canteloube: La Pastora als Camps pro flétnu a harfu
Tournier: Sonatina op. 30, pro harfu solo

Debussy: Arabeska č. 2 pro harfu solo
Saint-Saëns: Romance Op. 37 pro flétnu a harfu
Paganini: La Caccia pro harfu solo
Ravel: Piece en forme de Habanera pro flétnu a harfu
Falla: Španělský tanec No. 1 “La vida breve”pro harfu solo
Fauré: Fantaisie pro flétnu a harfuJana Boušková - harfa
Roman Novotný - flétnaRoman Novotný, Jana Boušková
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
4.10.2003 , Jaroměřice nad Rokytnou 14.30
Lully: Le Triomphe de l´amour
Marcello: Koncert d moll pro hoboj a smyčcový orchestr

Bartók: Rumunské lidové tance
Grieg: Suita "Z dob Holbergových" op. 40Čeští komorní sólisté
umělecký vedoucí - Ivan Matyáš
hoboj - Jurij Likin Jurij Likin
Místo konání: Jaroměřice nad Rokytnou
 
5.10.2003, Laser Show Hall, 19.30 hod.
Večer flamencaFlamenco por un niňo (Granada)
Místo konání: Laser Show Hall
 
6.10.2003, konvent Milosrdných bratří 19:30
Podium nových talentů

Messiaen: Černý kos
Prokofjev: Sonáta D dur pro flétnu a klavír

Leclair: Sonáta e moll pro dvoje housle
Kristina Vaculová - flétna
Inna Aslamasová - klavír

Ivana Frajtová - housle
Ivana Kovalčíková - housle
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
7.10.2003, Besední dům, 19.30 hod.
Písňový recitál
Schumann: Láska a život ženy
R. Strauss: Op. 27 "Ruhe meine Seele"
R. Strauss: Morgen
...
Wagner: Písně na slova Mathilde Wesendonckové
Wagner: Tannhäuser - árie Alžběty "Dich Teure Halle"
Wagner: Tristan a Isolda - árie Isoldy "Mild und Leise"Lada Biriucov - soprán
Drahomíra Ritzová - klavír
Lada Biriucov
Místo konání: Besední dům
 
8.10.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30
Martinů: Promenády, H.274
Kurz: Pokušení
Matys: „Odcházení …“ (premiéra)

Hurník: Fusion music
Rataj: Paralel (don’t) harmony
Fried: Parafráze a variace na West Side Story
L.Bernsteina
Ensemble Martinů
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
9.10.2003, konvent Milosrdných bratří 19.30
Rak: Ouverture of Visions and Toccata
Brouwer: Elogio de la danza /Chvála tance/
Štědroň: Ať čtyři kapitáni...
Tesař: Jumble Suite

Tansman: Cavatina
Duarte: Americana
Koshkin: Usher WaltzVladislav Bláha - kytaraVladislav Bláha
Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
10.10. 2003, Besední dům, 19.30 hod.
Zavaro: Gazoline Music
Gershwin/ Grainger: Porgy and Bess
Chabrier: Espana
Chasins: Fantaisie sur Carmen
Ravel: Rhapsodie Espagnole
klavírní duo Florence a Isabelle Lafitte
Místo konání: Besední dům
 
11.10.2003, Janáčkovo divadlo, 19.30 hod.
Stravinski: Petruška
Chopin: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f mol

Janáček: SinfoniettaSymfonický orchestr Českého rozhlasu
klavír - Jan Simon
dirigent Georg Schmöhe

Jan Simon
Místo konání: Janáčkovo divadlo
© Petr Tejkal 2005