41. Mezinárodní hudební festival Brno
Moravský podzim

22. 9. – 7. 10. 2006

Tři velikáni - Mozart, Schumann, Šostakovič

41. ročník

Festival pořádá statutární město Brno.
Spolupořadatelem jsou Veletrhy Brno, a.s.,
finanční podporu poskytly Jihomoravský kraj,
Ministerstvo kultury ČR a Nadace Leoše Janáčka.

Jednačtyřicátý ročník Moravského podzimu s námětem Tři velikáni   je věnován hudbě tří jubilujících skladatelů, Wolfganga Amadea Mozarta ( dvěstěpadesát let od narození 1756), Roberta Schumanna (stopadesát let od smrti 1856) a Dmitrije Šostakoviče (sto let od narození 1906). Dramaturgicky je tento námět velice podnětný, protože skýtá možnost uvádět v dostatečně pestrých a přitom soustředěných pořadech hudbu tří velkých slohových epoch a nejrůznějšího obsazení každý ze tří jubilantů zasáhl významným způsobem prakticky do všech oborů, které je na festivalu možno uvést. Mozartovskými skladbami se festival zapojuje do celoročních světových oslav Mozartova jubilea; předpokládanou "podzimní" únavu Mozartem překonává buď konfrontací Mozartovy hudby se Šostakovičovou nebo uváděním historických skladeb Mozartem inspirovaných (dechová harmonie) nebo konečně aktualizací Mozartových skladeb Big Bandem Felixe Slováčka.

V sedmnácti večerech vystoupí čtyři symfonické orchestry (z ČR, Německa, Arménie a Rakouska), čtyři komorní filharmonie (z Heilbronnu, Moskvy, Prahy a Salcburku), dva vokální soubory (britský a český), instrumentální sólisté čtyř recitálových večerů, smyčcové kvarteto (Kellerovo z Maďarska), dechová harmonie a Slováčkův Bigband. Dirigenty a sólisty orchestrálních večerů jsou vesměs hvězdné postavy mezinárodní hudební scény: dirigenti Jurij Bašmet, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Martyn Brabbins, pěvkyně Martina Zadro a Dagmar Pecková, houslistky Christina Höllerová a Catherine Manukianová, pianista Igor Ardašev.

Vzhledem k tomu, že každý oslovený umělec nebo soubor běžně disponuje repertoárem z díla tří titulních skladatelů, a vzhledem k tomu, že každý má možnost doplnit svůj pořad skladbou, kterou považuje za nejvhodnější pro vlastní prezentaci (Bonnský orchestr Beethovenem, Kellerovci Bartókem, Arméni Chačaturjanem), lze očekávat mimořádně vysokou interpretační úroveň.

Jiří Beneš, dramaturg

 
pátek 22. 9. 2006, 17.00
Slavnostní zahájení

dechová skupina Jana Slabáka

WALLINGEROVO KVARTETO

Janáček: Fanfáry ze Sinfonietty

Mozart: Adagio a fuga c moll, KV 546

M. Ištvan: Festivalová fanfára


Místo konání: Nová radnice
 
pátek 22. 9. 2006, 20.00
Zahajovací koncert

Bohumil Kotmelhousle

Jan Pěruškaviola

STÁTNÍ FILHARMONIE BRNO

dirigent Petr Altrichter

Schumann: Ouvertura, scherzo a finále E dur, op. 52

Mozart: Koncertantní symfonie Es dur, KV 364

Šostakovič: Symfonie č. 9 Es dur, op. 70


Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
sobota 23. 9. 2006, 16.30
Koncert laureátů

Mezinárodní interpretační soutěže –

lesní roh


Místo konání: Aula JAMU
 
sobota 23. 9. 2006, 19.30

I FAGIOLINI

britští madrigaloví pěvci

Weelkes: As vesta was from Latmos Hill descending

Tomkins: O let me live

Monteverdi: Three madrigals

dvě španělské písně

Flecha: El Fuego

Vaughan-Williams: Silence and Music

irský tradicionál: She moved through the fair

Poulenc: Sept chansons

tradicionál: L´ Amour de moi

Mäntyjärvi: El Hambo

Dlamini: Woah Lashona


Místo konání: Besední dům
 
neděle 24. 9. 2006, 19.30
Klavírní recitál Stefana Vladara

Haydn: Variace f moll Hob.XVII:4

Beethoven: Sonáta pro klavír, op. 57 f moll „Appasionata“

Schumann: Papillons op. 2  

                   Carnaval op. 9


Místo konání: Besední dům
 
pondělí 25. 9. 2006, 19.30
Mozart na scéně       

ORCHESTR A SOUBOR MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO

dirigent Jiří Petrdlík

režie Gustav Skála

Mozart: Haffnerova serenáda, KV 250 taneční pantomima

Mozart: Divadelní ředitel, KV 486 jednoaktová opera

Místo konání: Městské divadlo Brno - Hudební scéna
 
úterý 26. 9. 2006, 19.30

KELLER QUARTET

Marián Lapšanskýklavír

Šostakovič: Smyčcový kvartet č. 15, Es-moll, op. 144

Schumann: Klavírní kvintet, op. 44


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
středa 27. 9. 2006, 19.30

BEETHOVEN ORCHESTER BONN 

Igor Ardaševklavír

Jan Brodatrubka

dirigent Roman Kofman

Schumann: Ouvertura k opeře Manfred Es moll, op. 115

Šostakovič: Klavírní koncert č. 1, op. 35

Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67


Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
čtvrtek 28. 9. 2006, 19.30
Puella trio

Hana Škarková – soprán

Martinů: Bergerettes

Šostakovič: Trio č. 1, op. 8

Šostakovič: Trio č. 2 e moll, op. 67

                     Sedm písní na básně A. Bloka, op. 127


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
pátek 29. 9. 2006, 19.30
Pódium nových talentů

flétnový soubor Sarabanda

vedoucí Martin Šeda

soubor bicích nástrojů Aries

um. vedoucí Sergej Grygorenko

Collection: Bourée d´Avignon

                   Pavane du mariage du Roy Louis XIII

Martinů: Carillon

J. S. Bach: Brandenburgisches Konzert Nr. 3 BWV 1048

                   Allegro

                   Air ze Suity D dur

Musorgskij: Kartinki - Trh v Limoges, Kuřátka

W.A. Mozart: Ave verum

Händel: Hudba k ohňostrojům Menuet I.- II.,               

             Réjouissance

Rimskij Korsakov: Let čmeláka

Rimskij Korsakov: Let čmeláka

Hurník: Toccata pro bicí

Gillespie: Noc v Tunisu

Milhaud: Brazileira

Grieg: Anitřin tanec

Huba: Abcházie

Mačavariani: Doluri

Abreu: Tiko-tiko

Chačaturjan: Šavlový tanec

Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
sobota 30. 9. 2006, 19.30
Big wam v big bandu                                  

Big Band Felixe Slováčka                                 

Mozart: Malá noční hudba, KV 525

             Figarova svatba variace na téma z árie Non Piú

             Andrai

             Kouzelná flétna ouvertura

             Koncert pro klarinet a orchestr A dur, KV 622

             Fantasie, KV 397

            Téma a variace ze sonáty č. 3, KV 331

             Infelice, Sconsolata árie Královny noci z

             Kouzelné  flétny

             Rondo z klavírní sonáty č. 3, KV 300

             Menuet pro klarinet a big band

             Turecký pochod, 3. část z klavírní sonáty A dur Alla turca, KV 331

             Symfonie č. 40 g moll, Allegro assai 4. věta, KV 550


Místo konání: Besední dům
 
neděle 1.10. 2006, 19.30
Harmonie Mozartových oper  

HARMONIE BRNĚNSKÝCH FILHARMONIKŮ

Mozart/Vent: Únos ze Serailu - ouvertura

Mozart/Triebensee: Titova šlechetnost

                                  Pochod z I. jednání

                                  Duet Sexta a Annia

                                   Árie Tita

Mozart/Triebensee: Don Giovanni

                                  Árie dona Giovanniho

                                  Duettino Zerliny a dona Giovanniho

                                  Árie donny Anny

                                  Árie Zerliny

                                  Finále II. jednání

Mozart/anonym: Kouzelná flétna

                          Ouvertura

                          Píseň Papagena

                          Kvintet Papagena, Tamina a tří dam

                          Tercet Paminy, Papagena a Monostrata

Mozart/Vent: Figarova svatba

                     Árie Figara

                     Cavatina Figara

                     Duet Zuzany a hraběte

                     Pochod ze závěru III. jednání Eco de marcia


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
pondělí 2. 10. 2006, 19.30

ARMÉNSKÁ  FILHARMONIE 

Sophia Jaffé – housle

dirigent Eduard Topchjan

Chačaturjan: Koncert pro housle a orchestr d moll

Šostakovič: Symfonie č. 6 h moll, op. 54

Chačaturjan: Spartakus


Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
úterý 3. 10. 2006, 19.30
Písňový večer

Martina Zadro – soprán

Vitomir Marof – baryton

Lana Bradic – klavír

Mozart: 

Un moto di gioja

Ridente la calma                            

Das Veilchen

An Chloë

An die Freude

Sei du mein Trost

Warnung

Das Traumbild

Unglückliche Liebe

Die großmütige Gelassenheit

Geheime Liebe

Oiseaux, si tous les ans

Dans un bois solitaire

Schumann:

Du bist wie eine Blume

Die Lotosblume

Ich grolle nicht

Seit ich inm gesehen

Er, der Herrlichste von allen

Ich kann's nicht fassen nicht glauben

Du Ring an meinem Finger

Helf mir, ihr Schwestern

Die Stille

Schöne Fremde

Mondnacht

Widmung

Dein Angesicht

Mein schöner Stern


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
středa 4. 10. 2006, 19.30

PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

Ivan Ženatý – housle

dirigent Jiří Bělohlávek

Beethoven: Egmont, přehehra, op. 84

Mozart: Houslový koncert A dur KV 219

Schumann: Symfonie č. 2 C dur, op. 61      

Místo konání: Besední dům
 
čtvrtek 5. 10. 2006, 19.30
Violový recitál Jitky Hosprové

Jitka Hosprováviola

Adam Skoumal – klavír

Schumann: Obrázky z pohádek, op. 113

Martinů: Sonáta pro violu a klavír

Šostakovič: Sonáta pro violu a klavír, op. 147


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
pátek 6. 10. 2006, 19.30
Mozartovy dechové koncerty

ČEŠTÍ KOMORNÍ SÓLISTÉ

umělecký vedoucí Ivan Matyáš

Martina Matušínská – flétna

Jan Adamus – hoboj

Koryun Asatryan – saxofon 

Mozart: Flétnový koncert G dur, KV 313                        

             Hobojový koncert C dur, KV 314

             Klarinetový koncert A dur, KV 622 (saxofon)  


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
sobota 7. 10. 2006, 19.30
Závěrečný koncert

RADIOSYMPHONIE ORCHESTER WIEN

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO

sbormistr Petr Fiala

Simona Houda-Šaturovásoprán

Denisa Hamarovámezzosoprán

Pavol Bršlíktenor

Gustáv Beláček – bas

dirigent Martyn Brabbins  

Mozart: Mše c moll, KV 427

Janáček: Sinfonietta

Místo konání: Janáčkovo divadlo

Partneři

  • hlavní partner
  • oficiální partneři
  • mediální partneři
© Petr Tejkal 2005