42. Mezinárodní hudební festival Brno
Moravský podzim

21.září – 6. října 2007

Dvaačtyřicátý ročník Moravského podzimu proběhne sedmnácti koncerty ve dnech od 21. září do 6. října 2007 jako tematický festival, jehož námětem je Sladký dech přírody. Pro hudební tvůrce je příroda trvalým a nevyčerpatelným zdrojem inspirace odedávna svědčí o tom nejstarší památky stejně jako poslední novinky. Do umělých skladeb vniká přírodní živel napodobením přírodních zvuků, stává se prostředím, v němž se odehrává vlastní příběh, podnětem uceleného prožitku, dojmu, nálady nebo vlastním námětem monumentální koncepce s filosofickým přesahem; zasahuje snad všechny představitelné obory hudební tvorby. Námět sám je každému posluchači blízký a poskytuje mu možnost prožít každý z večerů (i jejich libovolné množství) jako celek, dramaturgicky "nasvícený" z určitého úhlu. Vedle čtyř symfonických orchestrů (filharmonií z Prahy, Brna, Bratislavy a BBC Wales National), tří komorních orchestrů (Slovenského, Chorvatského barokního a Komorní filharmonie Pardubice) dvou vokálních souborů (Chasidské kapely a brněnského Affetta), instrumentálních sólistů dvou recitálových večerů (pianisty Ivana Moravce, cembalistky Barbary Willi a hobojisty Viléma Veverky), dvou kvartet smyčcových (Wallingerova a Martinů) a Českého klarinetového (Clarinet Factory) vystoupí na festivalu také např. Taneční divadlo Maximvs. Dirigenty a sólisty orchestrálních večerů jsou vesměs proslulé postavy mezinárodní hudební scény: dirigenti Zdeněk Mácal, Thierry Fischer, Vladimír Válek, Petr Vronský, Leoš Svárovský, pěvkyně Adriana Kohútková, houslista Carmine Lauri, violoncellista Michal Kaňka, saxofonista Korjun Asatrjan, soubor bicích nástrojů Dama-Dama. Vycházející hvězdy (pokud nejsou součástí jmenovaných večerů) představí festival ve dvou už tradičních pořadech na Pódiu nových talentů a na Koncertě laureátů letošního (varhanního) ročníku Mezinárodní interpretační soutěže Brno. Námětem Mezinárodního hudebněvědného kolokvia, jež je specialitou festivalu od jeho založení, je letos Opera v době svého největšího rozmachu, fenomén 18. století.

 
pátek 21. září 2007, Nová radnice, 17.00

Slavnostní zahájení

dechová skupina Jana Slabáka

Pavla Bartoníková – harfa

Janáček: fanfáry ze Sinfonietty

Tournier: Pramínek v lese

M. Ištvan: Festivalová fanfára

Místo konání: Nová radnice
 
pátek 21. září 2007, Janáčkovo divadlo, 20.00

Zahajovací koncert

Slovenská filharmonie

Slovenský filharmonický sbor

Adriana Kohútková – soprán

Otokar Klein – tenor

Vladimír Chmelo – baryton

dirigent Leoš Svárovský

Martinů: Polní mše

Orff: Carmina burana


Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
sobota 22. září 2007, Besední dům, 15.00
Koncert laureátů
12. ročníku mezinárodní interpretační soutěže –
varhany

Místo konání: Besední dům
 
sobota 22. září 2007, Konvent milosrdných bratří, 19.30

Pódium nových talentů

Daniel Skála – cimbál

KomoraCZECH –
komorní sbor Janáčkovy konzervatoře v Ostravě

J. S. Bach:      Čtyři klavírní skladby (cimbál)
                        BWV 923a, 844, 969, 970

Gallus: Confirma hoc Deus

Monteverdi: Sfogava con le stele

Gesualdo: Moro lasso

D´Andrieu: Orfeus loutna

Anonym: Sonáta F dur pro saltério sólo

Staněk: Missa lyrica (Benedictus, Agnus Dei)

Stanford: Beati corum via

Tučapský: Pater mi

Twardowski: Allelluja

Pospíšil:          Kdybych byla
                        Gde je kostel, tam je fara
                        V hornom koncu sviťá

Janáček:         Naše večery
                        Štěbetaly jak laštovičky
                        Lístek odvanutý

Košťál: Už je slunko

ukrajinská lidová: Za našom stodolom

slovenská lidová: Prší, prší

Skála: Koncertní variace pro sólový cimbál

Edenroth: Acapella in Acapulco

Arr. Pospíšil: Total Prais

Tanzanijská: Hallelujah Jesus

Skála: Moudrosti ze světa zvířat


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
neděle 23. září 2007, Janáčkovo divadlo, 19.30

BBC National Orchestra of Wales

František Novotný – housle

Sergej Milstein – klavír

dirigent Thierry Fischer

Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro klavír a housle

Berlioz: Symphonie fantastique


Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
pondělí 24. září 2007, Besední dům, 19.30

Klavírní recitál Ivana Moravce

Mozart: Fantazie c moll pro klavír, KV 475
Franck: Preludium, Chorál a Fuga pro klavír
Debussy:        Svit luny
                        Reflexy ve vodě
                        Zahrady v dešti
Chopin:           Nokturno g moll, op. 15
                       
Nokturno e moll, op. 72, č. 1 
                        Balada f moll, op. 52


Místo konání: Besední dům
 
úterý 25. září 2007, Konvent milosrdných bratří, 19.30

Clarinet Factory

Alan Vitouš – perkuse

František Raba – kontrabas

autorský projekt Ozvěny z kamene
Orlík, Vltava, 3+CQ, Žába na prameni,
Last train to Bamako,
Wave 931, Traincid, Pygmy Song,
Spring Retro, Good Meditation, Little Love


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
středa 26. září 2007, kostel J. A. Komenského (Červený kostel), 19.30

Hasidic Cappella

umělecký vedoucí Alexander Caljuk

Shemer:          Jerušalaim Šel Zagav
                        Mahtenberg: Še-He-Hejonu
                        Finkelštajn: Le Dor Va Dojr

hasidská lidová: Jisgadal

gruzínská lidová: Šen Har Ve Nahi

Himmelštajn: Kol Nidrej

Naumburg: Seu Šeorim

Vladovskij: Mojdim

jidiš lidová: Roženkes Mit Mandlen

Kritz: Ve Tagejr Libejnu

Rosenblatt: Uvnušo Jomar

Novakovskij: Adojšem Z’horonu

Malavskij: Habjn Jakir Li

Maroko: Onno

Talmud: Ismehu

Rumšinskij: Ki Lekaš Tojv

tradicionál (Roš Hašana): Arejšis

Zim: Kadšejnu


Místo konání: kostel J. A. Komenského (Červený kostel)
 
pátek 28. září 2007, Janáčkovo divadlo, 19.30

Česká filharmonie

Carmine Lauri – housle

Michal Kaňka – violoncello

dirigent Charles Olivieri-Munroe

Brahms: Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, op. 102

Beethoven: Symfonie č. 6 F dur „Pastorální“

Místo konání: Janáčkovo divadlo
 
sobota 29. září 2007, Špilberk – kasematy, 19.30

AFFETTO, vokálně-experimentální soubor

Crudenz: Praesulem ephebeatum

Kodex Speciálník: Pulcherima rosa

Agricola: O virens virginum

Crudenz: Veni vere

Anchieta: Virgo et mater

Victoria: Sancta Maria, succurre miseris

Campanus:     Sacrarum Odarum Libri Duo:
                        Odarion XV. – Psalm XXV
                        Odarion X. – Spinas ut inter lilium

Jakubíček: Ave Maris Stella

Arvo Pärt: De profundis

Štědroň:          PASEJAMÁ
                        Luna

Meisl: My dva – concertino pro Affetto

Gallus: Heroes, pugnate viri fortissimi

Kotschwara: Bitva o Prahu

Salieri:             Scherzi armonici vocali
                        Una gran ruto e il mondo
                        Quando gli augelli cantano
                        In testa una gran ruota

Lennon-Mc Cartney-Olbrzymek:       Here, there and everywhere
                                                           Blackbird

spirituál-Jakubíček: Oh, didn´t it rain


Místo konání: Špilberk – kasematy
 
neděle 30. září 2007, Besední dům, 19.30

Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala

umělecký vedoucí a housle Evald Danel

Koryun Asatryan – saxofon

Vivaldi: Koncert pro hoboj a moll (transkripce pro saxofon)

Corelli: Concerto grosso op. 6 č. 4

Marcello: Koncert pro hoboj c moll (transkripce pro saxofon)

Vivaldi: Čtvero ročních období


Místo konání: Besední dům
 
pondělí 1. října 2007, Besední dům, 19.30

Komorní filharmonie Pardubice

Středoevropský soubor bicích nástrojů DAMA DAMA

umělecký vedoucí Dan Dlouhý

Emil Drápela – klarinet

dirigent Leoš Svárovský

Štědroň: Rock 1618

Dlouhý: Surrealistický objekt 

Zouhar: Brána Slunce

Parsch: Fantazie – koncert pro klarinet in B
             a orchestr „Chvalozpěvy“

Schubert: Symfonie č. 3 D dur


Místo konání: Besední dům
 
úterý 2. října 2007, Městské divadlo Brno, 19.30

Taneční divadlo MAXIMVS

orchestr a balet Městského divadla Brno

choreografie Martin Dvořák a David Strnad

dirigent Jiří Petrdlík

Respighi: Botticelliovský triptych, Ptáci

Saint-Saëns: Karneval zvířat

Copland: Appalačské jaro

Místo konání: Městské divadlo Brno - Hudební scéna
 
středa 3. října 2007, Besední dům, 19.30

Vojenský umělecký soubor Ondráš

U myjavských hudců

Svatba na Pomezí

U Dunaje stála

Mám já lúčku

Trávnice

Hory sa čerňajú

Zasadil sem čerešenku

Oj, jakos ty milý

V kopčanskom rybníčku

Darebné písně

Variace

Malované vajíčko

Maryš, moja Maryš

Halaj buvaj

Bouře

Letěl, letěl roj

Cine nu stie, Taraneasca

Po olašsky

Av ke mande čhaje


Místo konání: Besední dům
 
čtvrtek 4. října 2007, Konvent milosrdných bratří, 19.30

Kvarteto Martinů

Wallingerovo kvarteto

Sibelius: Smyčcový kvartet op. 56 „Voces intimae“

Janáček: Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“

Mendelssohn-Bartholdy: Smyčcový oktet, op. 20


Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
pátek 5. října 2007, Konvent milosrdných bratří, 19.30

Barbara Maria Willi – cembalo

Vilém Veverka – hoboj

Couperin: Les Gouts reunis ou Nouveaux Concerts, XI. Concert

Rameau: La poule

Ligeti: Continuum

Dorati: La cigale et la fourmie

Graham: Songs of the fixed chor

Kelterborn: Sonatina pro hoboj a cembalo

Rameau: Le Rappel des Oiseaux

Ligeti: Hungarian Rock

J. S. Bach: Sonáta g-moll 1030b pro hoboj a cembalo

Místo konání: konvent Milosrdných bratří
 
sobota 6. října 2007, Janáčkovo divadlo, 19.30

Filharmonie Brno

Nemanja Radulovic – housle

dirigent Petr Vronský

Smetana: Z českých luhů a hájů

Sibelius: Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47

Janáček: Sinfonietta

Místo konání: Janáčkovo divadlo

Partneři

© Petr Tejkal 2005